Samodzielne projektowanie wnętrza może wydawać się wspaniałym pomysłem, który będzie dawał możliwość stworzenia pomieszczeń według własnego gustu i zmysłu estetycznego. Niestety nie jest to takie proste jakby mogło się pierwotnie wydawać i nie trudno jest popełnić błąd. Z tego względu do aranżacji wnętrza lepiej jest zatrudnić specjalistę, który potrafi wsłuchać się w potrzeby właścicieli domu czy mieszkania i umiejętnie wdroży je w życie projektując przestrzeń nie tylko zgodnie z ich oczekiwaniami, ale też z zachowaniem stylu i funkcjonalności. Czym dokładnie zajmują się architekci wnętrz w Trójmieście i na jakie usługi można liczyć?

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Zawód projektanta wnętrz kojarzy się ludziom zwykle z osobami zajmującymi się dekorowaniem przestrzeni lub przygotowywaniem szkiców budynków. Jest to jednak dość mylne postrzeganie tej specjalizacji, gdyż w rzeczywistości projektant wnętrz zajmuje się urządzaniem zbudowanych już pomieszczeń tak, by były jak najbardziej przyjemne w użytkowaniu, estetyczne i zgodne z preferencjami osób w nich przebywających.

Projektanci wnętrz pracują głównie przy komputerach, na których przygotowują dla swoich klientów:

  • propozycje projektów,
  • wizualizacje,
  • dokumentację techniczną,
  • kosztorys.

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz z Gdańska?

W pierwszym kroku projektant przeprowadza wywiad na temat oczekiwań osoby, która zamawia u niego projekt. Pytanie jakie mogą paść będą dotyczyć stylu życia i zainteresowań, więc to nie powinno być zdziwieniem. Projektant wnętrz będzie chciał poznać nas jak najlepiej, aby dostosować projekt jak najlepiej do nas. Inne pytania jakie mogą paść podczas takiego wywiadu to na pewno o to ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na realizację projektu.

Następnie przed przystąpieniem do tworzenia projektu, architekt będzie robił inwentaryzacje, aby wykonać rzuty, które będą mu potrzebne do wykonania swojej pracy.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu projektant wnętrz przygotowuje kilka propozycji dla inwestora w formie rzutów 2D. Rysunki będą przestawiać rozmieszczenie i lokalizację każdego elementu w pomieszczeniu razem z wymiarami. Ilość propozycji jaką może nam przedstawić architekt zależy od możliwości pomieszczenia jakie ma zaaranżować i raz z klientem wybiera najlepsza opcję ze wszystkich, które przygotuje.

W kolejnym etapie projektowania architekt przygotowuje wizualizacje 3D wybranego projektu. Jest to najbardziej czasochłonna część, która polega na doborze kolorów, materiałów i elementów wyposażenia danego pomieszczenia. W trakcie tego etapu bardzo ważna jest komunikacja z projektantem i informowanie go o każdej rzeczy, która nam nie pasuje, ponieważ po akceptacji całego konceptu, zmiany w projekcie są przeważnie dodatkowo płatne.

W następnym kroku podsumowuje się wszystkie ustalenia i wybory w projekcie wykonawczym, który jest dokumentacją  techniczną służącą w wykonaniu projektu.